Share Now
tv ekranı siyah oldu nedn

 Tv ekranı neden siyah oldu karardı?Evimizde televizyonumuzu seyrediyoruz .Sabah kalktık televizyonumuzu açmak istiyoruz. Görüntüyü bir türlü alamadık.Televizyonumuz karanlık bildiğin siyah olmuş.

Televizyonumuzun siyah göstermesinin birçok nedeni olabilir.

Televizyonumuz acaba arızalandı mı? Yanlış bir tuşa mı bastık? Yanlış bir düğmeye mi dokunduk. Çocuklar mı kurcaladı gibi sorular aklımıza gelebilir.Bunun için televizyonumuzda ne gibi bir sorun olduğunu ilk önce net olarak bir ortaya çıkartmamız lazım.

Ekranınızda yazılar yazıyor mu?

Sinyal yok mu yazıyor ? Televizyonun önündeki stand by ışığı yanıyor mu ?

Televizyonunuzun  uydu kanalları mı  gitti?

Televizyonunuzun ışığı kısması aydınlatmasını mı  kıstık ?Acaba ekran kararmasına sebep oldu?  Bunları bir tespit etmemiz lazım.

Televizyonumuzun renkeri mi bozuldu?

Tv ekranı neden siyah oldu ?Acaba televizyonumuzun paneli mi bozuldu ?

Bunları tespit etmemiz lazım.

Evet şimdi başlayalım televizyonumuzun fişini ceryana taktık.

Stand by ışığı yanıyor ve kumandaya basarak televizyonumuz açılır gibi oldu.  FAKAT sinyal yok yazıyorsa televizyonumuz hariçten uydu receveir cihazı ile çalışıyorsa AV scart  video kısmında ya da HDMI HD dediğimiz kısımdan görüntü alabilir.

Eğer sinyal yok yazıyorsa; TRT 1 ATV

ekranımız da yazıyor yayınların isimleri ekranda görünmüyorsa televizyonumuz muhtemelen yayın aldığımız

scart  av kısmından ya da HDMI 1 veyahut da iki kısmından çıkmıştır.Bunu kolayca şöyle anlayabiliriz.Televizyonumuzun kendi kumandasından SOURCE veyahut İNPUT t gibi bir tuşu vardır.

 

YANLIŞ BİR TUŞA BASTIĞIMIZDA TV KANALINDAN ÇIKMIŞ olabilir

Bu tuşa bastığımızda daha önce

televizyon input tuşuna bastığımızda televizyonun HDMI birde mi 2’ye mi takılı mı.

Bunları kontrol edip yerine UYGUN kaynak  girişine doğru takmalıyız.

Daha sonra da input veya source tuşuna  televizyonun ekrandaki yazıları sıra ile  basarak Örneğin HDMI 1’de ise HDMI 1’in üzerine gelip Oka basmalıyız. Bu anda zaten televizyonumuzda Bununla ilgili bir sorun varsa görüntü ortaya çıkacaktır SORUN ORTADAN KALMIŞ OLACAKTIR.

Televizyonun anten kablosunda  takılı ekrandada TRT 1 ATV diye Show kanalları gösteriyorsa ama sinyal yoksa bu sefer de anten sistemi ile ilgili sorununuz var demektir.dolayısıyla anten konnektörü anten kablosu çanak anten ayarlarını kontrol  etmelisiniz.

Bu da bir başka konumuz ikinci olarak televizyonumuzun ekranı simsiyahsa bu durumda yapmamız gereken televizyonunuzu açacağız.

Ataşehir tv servisi

Televizyon Kanalları çekiyor mu?

Televizyon  kanallarının  sesleri geliyor mu?

Buna dikkat etmemiz lazım kanallarımızın sesi geliyorsa şöyle ekranınızı ekran simsiyahsa şöyle hafif hafif ekranımızı kırmayacak şekilde değil nazik bir şekilde beş parmak ucumuzu

ekranın üzerine Nazik nazik dokundurmamız lazım bu hafif hafif beş parmağımızın uçlarını ekrana dokunduğumuzda parmak uçlarımız beyazsa televizyonumuzun aydınlatmasında SORUN YOK LEDLERİ SAGLAM DEMEKTİR.

Ekran kararmasının başka sebepleri nelerdir?

Muhtemelen panel veya tikon kartı veyahut da flexi kablosu  dediğimiz devrelerinde sorun olabilir. Televizyonumuzda parmaklarımıza hafif hafif dokunduğumuzda ekranında parmak uçlarımızla beyazlanma yoksa ledler aydınlatma çalışmıyor demektir. Bu durumda telefonumuzun ışığını açıp normal televizyon yayını seyrederken ekranda insanların karanlıkta içeride oynayıp oynamadı yani resmi ekranda karanlıkta hareket eden bir şeyler var mı ekranımızın acaba ledleri mi arızalı televizyonunuzun paneli arızasını bu şekil anlayabiliriz.

Ekranda hayali olarak insanların resimleri var.Telefonumuzun ışığını  tuttuğunuzda  resim ve yazılar görülüyor ise muhtemelen televizyonunuzun aydınlatması bozulmuştur. Bu nedenle ledleri ile ilgili sorun vardır. Bu durumda da servisimize müracaat etmenizde fayda vardır.

Bazen de ekranlarımız tamamen karanlık olur. Seste YOK  televizyon önündeki LED’ler de yanma LED ışığı standby ışığı da yanmaz. Bu durumda prizinizde elektrik var mı diye kontrol etmekte fayda vardır. Televizyon stanby pover ışıda yanmıyorsa  LED ışığı da yanmıyorsa muhtemelen televizyonunuz arızaya girmiştir.Burada televizyon tamir servisine başvurmanız gerekmektedir

Televizyonda siyah gösterme sebebi bazen de parlaklığı olabilir.

Parlaklığı kıstıysanız ekran siyah olabilir.  Kontrast renk gibi veyahutta televizyon arka aydınlatma LED aydınlatma gibi konumların kısdıysanız kumandayla yanlışlıkla bu sebeplerden de televizyonunuzda aydınlanma olmaz Ekran siyah gösterir televizyonun kumandasını bırak kontrast

Color tuşlarını arttırarak oraya o bölüme girip arttırarak televizyonunuzun aydınlanmasını sağlamaya çalışınız. Aksi durumda bu da gene bir televizyon arızası olabilir.Televizyon servisine başvurmalısınız.

Bloğumuzda yazdığımız yazıdan memnun kaldığınızı umuyoruz. Aşağıdaki yorum bölümüne de yorumlar yazarsınız .Televizyonla ilgili bir sorunuz varsa 05531053030 watsapp tan ulaşabilirsiniz.ARIZA FİYATI SORMA DESTEK HATTI  yazabilirsiniz .YADA elimizden geldiğince bu bloğun altındaki yazılara cevap vermeye çalışacağız.TEŞEKKÜRLER

Leave a Comment

tvservisi11.com size en iyi televizyon tamircisi seçeneğini sunar.

Servis Bölgelerimiz

Esenşehir Mahallesi Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi No: 26/B Yukari Dudullu  Ümraniye/ Istanbul

0216 415 51 61      0553 105 30 30 

Lider Elektromarket – Tüm hakları saklıdır. 2022